Mİraç Kandili

            "Rahmân ve Rahîm olan Allah´ın adıyla

Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed'i) bir gece Mescid-i Haram'dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa'ya götüren Allah'ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir. ﴾İSRA ,17/1﴿"Ayetiyle işaret edilen isra olayı efendimiz (as)hem ruhen hemde bedenen Allah(CC)katına yükselmesi,(Miraç,merdiven ,asansör,yükselmek)olayına isra(gece yürüyüşü) ve miraç(yükselmek) diyoruz.

            Peygamberimiz miraçtan bize üç tane hediye getirdi.

1-Beş vakit namaz(Mü'minin Miracı)

2-Allah'a ortak koşmayanların bağışlanacağı müjdesi

3-Bakara Suresinin sonundaki üç ayet.

            İnsanın hayatında çocukluk çağı ,gençlik çağı,ihtiyarlık çağı diye önemli dönemleri vardır.Hayatımızda da  mübarek ,bereketli günler geceler ve aylar vardır.Zamanının kıymetini bilen insan için Hak rızası doğrultusun da çalıştığı zaman her zaman dilimi değerlidir.Lakin gençlik döneminde yapılan çalışma ile çocukluk ve ihtiyarlık döneminde çalışma aynı değildir.

            Mesela üç aylar dediğimiz Recep,Şaban,Ramazan ayları bereketli aylardandır.Cuma günü,bayram günleri  mübarek günlerdendir.Kandil geceleri(Mevlid Kandili,Regaip Kandili,Miraç Kandili,Berat Kandili Ve Kadir Gecesi)feyiz ve bereketin sağnak sağnak yağdığı gecelerdendir.

           Yeter ki bizler gaflette günlerimizi geçirmeyelim.Ehli tasavvufun dediği gibi;Zaman keskin bir kılıca benzer sen onu kullanamazsan o seni keser,sözü zamanın önemine vurgu yapmaktadır.

            Asr Suresi 1. ayette Rabbimiz zamana yemin ile başlamkatadır.Rabbimizin burada yeminle başlaması zamanın ne kadar önemli olduğunu kullarına öğretmesi içindir.

            Değerli Dostlar

            Bu gece Mübarek Miraç Kandili. Peygamberimizin “Allah’ım! Recep ve Şabanı hakkımızda hayırlı ve mübârek kıl, bizi Ramazana ulaştır”[1]Keşf’ül-Hafa No:554 )duasını bol bol yapalım.

            Bu mübarek gece bizlerin yeniden dirilişine vesile olması için adım atalım,Yürekten tövbe ederek Rabbimizden bağışlanma dileyelim.Peygamberimizin bizlere hediye getirdiği namaz ile Miraca yükselelim.Tam teslim olmuş bir kalp ile Rabbimize  yalvaralım.

             Kıymetli Dostlar

            Toplum olarak ne çekersek şu dilimizden çekiyoruz.Ölçüsüz ,tutarsız konuşmalar,gıybet ,su'izan kardeşlik duygularımızı yitirmemize sebep oluyor.Efendimiz,(as)ın ''Ya hayır söyle ya sus düsturunca yaşayalım,Rahat edelim iki alemde de.

          Peygamberimiz (s.a.v.), insanı günaha en çok sevk eden organın dil olduğuna dikkat çekmiştir. Allah katında en değerli Müslümanın, eliyle ve  diliyle başkalarına zarar vermeyen  kişi  olduğunu açıklamıştır.  Ashabından biri, “Ya Resulellah! Bana, titizlikle sarılmam gereken bir tavsiyede bulunur musunuz?” dedi. Peygamberimiz de: “Rabbim Allah’tır de ve istikamet üzere ol” buyurdu.  Sahabi, tekrar sordu: “Günah işleme bakımından benim  en çok dikkat etmem  gereken şey nedir?” diye sorduğunda ise, Efendimiz, eliyle dilini göstererek, “Budur” Riyazu’s-Salihin,s.534,  H.No.524

 

O halde sözlerin en güzelini söylemeli,  yeri ve sırası gelmeden  her akla geleni konuşmamalıyız.  Yüce Rabbimiz, bu konuda meâlen şöyle buyurmakktadır: “Kullarıma söyle, en güzel olan sözü söylesinler. Sonra şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan insanın apaçık düşmanıdır”İsrâ, 17/53

Bu kandil gecesini fırsat bilerek  şuandan itibaren dilimiz kalbimiz Allah desin.Kalbimizde hiçbir din kardeşimize karşı kin kalmasın.

Miraca yükselmek dileği ile.

Rabbime emanet olun.Hoşça kalın.Selam ve dua ile

İlyas DOĞRU/Yeni Yenice Mh. /BANDIRMA

[1]Keşf’ül-Hafa No:554 )

 İsrâ, 17/53 

 

Yazdır e-Posta

Yorum ekle