Yağmur Duası

Bir bölgede kuraklık olması hâlinde, o bölge sakinlerinin topluca açık bir alana çıkıp tövbe-istiğfardan sonra, Allah’tan bolluk ve berekete vesile olacak yağmur göndermesini istemeleri, bunun için dua etmeleri sünnettir. Bu duaya yağmur isteme anlamına gelen “istiskâ duası” denir. Üç gün ard arda yağmur duasına çıkılması müstehaptır. Peygamberimiz (s.a.s.) bizzat kendisi yağmur duası etmiş, ayrıca kuraklıktan sıkıntıya düşüldüğünde yağmur duasında bulunulmasını tavsiye etmiştir. (Buhârî, İstiskâ, 6; Müslim, İstiskâ, 8; Ebû Davud, Salât, 260)

Duaya çıkmadan önce dargınlar barıştırılır, yetimler ve yoksullar gözetilir, bolca sadaka dağıtılır. Çocuklar ve hayvanlar birlikte duaya çıkarılır. Zayıflara, çocuklara, ihtiyarlara dua ettirilir. Böylece Allah’ın rahmetinin tecelli etmesi arzulanır. Önce tövbe istiğfarda bulunulur, haksız yere alınmış şeyler varsa sahiplerine iade edilir, Müslümanlar için mağfiret dilenir. Hüzünlü, tevazulu, huşûlu bir şekilde Yüce Allah’ın rahmet ve yardımı niyaz edilir.

Yağmur duasının ard arda 3 gün ve yerleşim bölgesi dışında olması müstehaptır. Yağmur duasında namaz kılınmış ve hutbe okunmuşsa, hutbeden sonra; bunlar olmamışsa, doğrudan imam ayağa kalkar ve yönünü kıbleye çevirir. Cemaat onun arkasında kıbleye karşı ve oturarak dururlar. İmam, Allah’a dua eder, cemaat de “amin” der. Hz. Peygamberden nakledilen, yağmur duası için özel dualar vardır. Dua ederken bunların okunması daha uygundur. Dua ayakta yapılır. Dua edilirken kıbleye dönülür.

Peygamber Efendimizden nakledilen yağmur duası şöyledir.

’’Hamd, rahman, rahim, din/hesap gününün maliki olan alemlerin Rabbine aittir. Allah’tan başka ilah yoktur. O, dilediğini yapar.

Allah’ım! Sen Allah’sın, Senden başka ilah yoktur. Sen zenginsin, biz fakiriz. Bize bol yağmur indirdiğin yağmuru bize kuvvet ve güç eyle ve yağmuru (muhtaç olduğumuz)zamana kadar indir

‘’Allah’ım!Bize yardım eden,içimize sinen,bol,faydalı her tarafı kaplayan ,her tarafa akıp giden her tarafı sulayan bir yağmur ihsan buyur.’’

‘’Allah’ım! bize imdadımıza koşan, afiyet veren,hızlı,zararlı olmayan ,yararlı,gecikmeyen acil yağmur gönder.’’

‘’Allah’ım! Bize yağmur ver,Allah’ımbize yağmur ver,Allah’ım bize yağmur ver.’’

‘’Allah’ım Bize yağmur ihsan et,Allah’ım bize yağmur ver.Allah’ım Yüksek Tepelere küçük tepelere, vadilere, ağaçlık tepelere yağdır.’’

‘’Allah’ım! Kullarını,hayvanlarını yağmur suyuyla sula,rahmetini saç ve dağıt,ölmüş olan topraklarımıza hayat ver.’’

Türkçe Dua

‘’Ya Rab !Bize yardım eden,içimize sinen,bol,faydalı her tarafı kaplayan ,her tarafa akıp giden her tarafı sulayan bir yağmur ihsan buyur.’’ Ey yüce Rabbimiz bizleri yağmurla nimetlendir,Bizleri ümidini kesenlarden eyleme.

‘’Ya Rab! Bizim için ekinlerimiz yetişsin,sağmal hayvanlarımız süt versin,göğün bereketleri ve yeryüzünün bereketleri ile bizi bereketlendir,nimetlendir.

‘’Ey yüce Rabbimiz! Biz senden mağfiret,bağışlanma dileriz.şüphesiz sen çok mağfiret edensin .bize semadan bol ve hayırlı yağmurlar yağdır.’’

‘’Ya rabbel alemin! Ne zamandır yağmur yağmıyor.bağlarımızın bahçelerimizintarlalarımızın ve hayvanlarımızın ihtiyacı olan sular azalmaya,kaynaklar kurumaya başladı,Rahmetinle,merhametinle sen acı bizlere;rahmet ver,yağmur ver,bol bereket ver Ya Rabbi!.

‘’Belki bizler çok günahkarız,boynumuz bükük,senden bir şey istemeye yüzümüz yok,ama şu yaşlı neneler hürmetine,yaşlı dedeler hürmetine, çocuğunu emziren anneler ve anasını emen küçük yavrular hürmetine,meleyen kuzular hürmetine bizi rahmetinle,şefkatinle ve merhametinle kucakla,bizden yağmuru esirgeme Allah’ım.

‘’Ya rabbi senden mağfiret diliyoruz.Mağfiretini esirgeme.çünkü mağfiret eden sensin, bağışlayan sensin,sana niyaz ediyoruz, Bizlere afatsız,Zarasız yağmurlar ihsan eyle.

‘’Sen bize dua etmemizi emrettin,kabul edeceğini vaad ettin.bize emrettiğin üzere sana dua ediyoruz; Bütün içtenliğimizle sana yalvarıyoruz,vaad ettiğin gibi dualarımızı kabul eyle.çünkü sen vaadinden dönmezsin.

 

سُبْحأنَ رَبِّكَ رَبِّل عِزَّتِ عَمّأَ يَصِفُؤنَ.وَ سَلأَمٌ عَلَلْ مُرْسَلِىنَ

وَلْحَمْدُ لِللأهِ رَبِّلْ عَألَمِىنَ

 

Yazdır e-Posta

Yorum ekle