Allah'ın Şefkati

   Allah, insanlara karşı her zaman şefkatlidir ve insanlar belki bunun farkına varamaz ama her an insanlara merhamet gösterir. Bu bakımdan insanlar hata yapsa da onları her zaman korur ve merhametine alır.

 

    Allahü Teala, insanların kendisine şükretmesini ve dualar etmesini söyle ki bu bakımdan şefkatini her zaman gösterir. İnsanlar, Allah’ı her an anmaları gerekir ve Allah’ta böyle davranan kullarına merhametini devamlı gösteriri. Bir örnek vererek bu konunun önemini daha iyi anlayalım;

 

           “ Peygamber efendimiz, çocuğunu kaybetmiş bir kadının kalabalıkta gördüğü her çocuğu emzirdiğini gördü ve daha sonra kadının çok çaba göstererek kendi çocuğuna kavuştuğunu izledi. Kadın çocuğunu bulunca hemen bağrına bastı ve emzirdi onu. Daha sonra Peygamber efendimiz hemen dönerek; “ Şu kadının, çocuğunu ateşe atacağını zanneder, atacağına ihtimal verir misiniz?”  dedi ve hemen etrafında bulunan kişiler; “ Hayır, atmamaya gücü yettikçe atmaz.” Diyerek cevap verdiler.”

 

          Peygamber efendimizde; “ İşte, Allahü Teala kullarına, bu kadının çocuğuna şefkatinden daha merhametlidir” buyurarak gerçekten Allah’ın şefkat ve merhamet konusunda ne kadar bağışlayıcını olduğunu belirtmiş oldu.

 

          İnsanların, bu olayda geçenleri gerçekten ciddiye almaları gerekir ve Allah’ı her zaman anarak ona şükretmeleri gerekmektedir. Müslümanların, her şeyin farkına varmaları gerekir ve Allah’tan başka bir  ilah olmadığının farkına çok ciddi olarak vararak, sürekli Allah’ın şefkatine sığınmaları gerekmektedir…

 

 

           

Yazdır e-Posta

Yorum ekle